Сімейне право - трохи про аліменти.
Продовжуємо публікації про прості питання в області сімейного права, але які багато хто не знають або помиляються в них.
Сьогодні мова йтиме про стягнення аліментів. Обов'язок батьків утримувати своїх неповнолітніх і непрацездатних повнолітніх дітей визначена законом, зокрема Сімейним кодексом України.
За загальним правилом, аліменти на неповнолітніх платяться з моменту подачі заяви й до досягнення дитиною повноліття (18 років).
Який розмір аліментів? Їхній розмір визначається судом, якщо між батьками не було домовленості, причому оформленої нотаріально. На відміну від старого Кодексу про шлюб та сім'ю, новий Сімейний кодекс не встановлює конкретних розмірів. Існує лише граничний размір - 50% заробітку (доходу).
Розмір аліментів встановлюється з урахуванням ряду обставин і може відрізняється, незважаючи на те, що на практиці таке поки зустрічається не так часто. Багато суддів часто діють по старинці й призначають аліменти в розмірах, які були закріплені в старому законодавстві, а саме: на 1 дитину – 1/4, на 2 дітей - 1/3, на 3-х і більше - половина.
Повнолітні непрацездатні діти також мають право на аліменти. Крім того, таке право є і у повнолітніх дітей, що вчаться. Форма навчання дитини при цьому не має значення. Важливий лише граничний вік - до 23 років. Є й відмінність від порядку стягнення аліментів на н/л дітей. У законі зазначено, що аліменти стягуються, якщо один із батьків, до якого подається позов, в стані їх виплачувати.
Ще один момент відносно розміру аліментів на н/л дітей. Розмір аліментів у кожному разі не може бути менше, ніж 30% прожиткового рівня (мається на увазі - для дітей відповідного віку).
|